Jak szkolę na kursie Tec Sidemount

By obraz tego kursu był pełny zapraszam do lektury na temat tego Jak Szkolę Na Kursie Podstawowym gdzie szczegółowo wyjaśniam główne założenia szkolenia podstawowego, które obowiązują również podczas kursu technicznego SM.
Kurs Tec Sidemount jest kursem dwudniowym lecz również obszernym i drobiazgowym.
Rozpoczynamy od zapoznania się z i podpisania stosownych dokumentów, przedstawienia planu działania, założeń i logistyki. Po części teoretycznej (historia, konfiguracja, gospodarka gazami, procedury, ratownictwo i sytuacje awaryjne) zabieramy się do przeglądu naszych uprzęży, długości bungee, sznurków przy karabinkach, ustawienia obręczy, automatów i całego pozostałego sprzętu. Dokonujemy odpowiednich korekt (więcej w Jak Szkolę Na Kursie Podstawowym) by przygotować nasz sprzęt i nas samych do nowego wyzwania; nurkowania z butlami stage w konfiguracji bocznej.
Głównym celem naszego kursu jest perfekcyjne opanowanie zdejmowania, zakładania i sprawnego pływania z trzema lub czterema butlami oraz umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych i awaryjnych z większą ilością sprzętu.
Moi kursanci wiedzą doskonale jak dużą wagę przywiązuję do tego by nurek i jego sprzęt (w tym butle)był streamlined i łatwo dostępny. Osiągnięcie tego celu w konfiguracji SM wymaga poznania wielu trików i sposobów oraz ich przećwiczenia w różnych warunkach i konfiguracjach.
Na prowadzonym przeze mnie kursie poznajemy i ćwiczymy 4 różne sposoby zakładania butli stage w tym jeden (w dwóch wariacjach) typowo jaskiniowy gdzie cały czas mamy kontakt z liną. Dobrze jest znać wszystkie z nich i wybrać ten, który odpowiada nam najbardziej lub jest wymagany przez dany typ nurkowania i środowisko.
Ważne by mieć świadomość tego, że rodzaj butli głównych (stal, alu) również wpływa na ustawienia wstępne uprzęży oraz (czasami) na sposób zakładania butli stage. Zależności te są dyskutowane lub ćwiczone na kursie.
Pierwsze nurkowanie (jeśli kursant nie jest moim kursantem kursu podstawowego lub dawno razem nie nurkowaliśmy) to tzw. sidemount review. Wprowadziłem ten element do moich kursów ponieważ wychodzę z założenia, że nie ma sensu rozpoczynać od „zabawy” z większą ilością butli jeśli nie mamy do końca opanowanych skillsów z dwoma. Z relacji kursantów wynika, że bardzo to nurkowanie sobie cenią i zawsze wyciągają z niego coś wartościowego.
Jak zwykle każde nurkowanie poprzedzone jest skrupulatnym omówieniem ćwiczeń, planem, dry-runem i wizualizacją, która pomaga zapamiętać poszczególne sekwencje ćwiczenia. Zaczynamy od ćwiczeń z jedną butlą stage a kończymy kurs z dwoma.
Kurs TEC to nie tylko operowanie butlami ale także sytuacje awaryjne, operowanie źródłami wyporu, wynurzenia i zanurzenia, klarowanie węży automatów butli stage, wymiana butlami stage, strzelanie bojki, operowanie światłem głównym, wspomniane ćwiczenia przy linie, praca nad pływalnością oraz doskonalenie technik pływackich. Posiadanie certyfikatu Tec Sidemount zobowiązuje!
Na każdym kursie TEC szczegółowo omawiamy i ćwiczymy procedurę zmiany gazów w sidemount, która MUSI być opanowana do perfekcji! Kurs ten przecież, między innymi, albo przygotowuje nurka do kursów technicznych i pływania na różnych mieszankach oddechowych albo jest dedykowany nurkom, którzy uprawnienia techniczne już posiadają.
Kurs TEC Sidemount to dużo ciężkiej pracy i konieczne jest zaangażowanie kursanta. Nic jednak nie zastąpi satysfakcji jaką daje nam opanowanie wszystkich umiejętności i widok nurka sidemount, który w pięknej pozycji, idealnie streamlined z opanowaniem i dostojnie płynie świadom swej sprawności i nurkowej kompetencji.
Kurs u Ciebie?
Jeśli jest Was więcej i jesteście zainteresowani kursem może wygodniej i taniej byłoby zaprosić mnie do Was? W takim przypadku proszę o zapytanie przez formularz w dziale „kontakt”.
Serdecznie zapraszam!

Dowiedz się więcej...

Zobacz inne kursy...